השתתפויות בנכסים REP

חברה לניהול נכסים – למי זה מתאים ולמה צריך את זה?

בואו נתחיל בשורה התחתונה: העלייה ברמת החיים והקדמה הטכנולוגית יצרו מגמות חדשות גם בעולמות הנכסים המניבים ואופן ניהולם. אם בעבר מינוי חברת ניהול לפרויקט משרדים או מסחר היה בגדר מותרות, הרי שכיום מינוי חברות ניהול נכסים לפרויקטים בתחום הנדל"ן המניב הינו בגדר הכרח, שכן המערכות האלקטרומכניות והמתקנים המשותפים הינם מערכות חכמות המחייבות טיפול של גורמי מקצוע המתמחים בתחומם.

יותר ויותר בעלי נכסים אשר ניהלו בעבר את נכסיהם באופן עצמאי, מחליטים לשכור את שירותיהן של חברות ניהול מקצועיות על מנת לפנות זמן לעיסוקיהם המקצועיים והפרטיים. ישנם אף בעלי נכסים אשר בוחרים להוציא את ניהול הנכסים לחברות ניהול חיצוניות על מנת למנוע מריבות וסכסוכים בין השותפים או בין בני משפחה.

מרבית חברות הניהול כיום הינן חברות המספקות מגוון רחב של שירותים הנחוצים לניהולו של נכס נדל"ני, ובכלל זה: נדל"ן מניב, נדל"ן מסחרי או נדל"ן עסקי.

לחברות ניהול נכסים לקוחות רבים ומגוונים: בין היתר מנהלות חברות הניהול בנייני משרדים, מרכזים מסחריים, פארקים לוגיסטיים, חניונים של חברות ציבוריות ופרטיות, גופים מוסדיים ותאגידים אשר שוכרים במיקור חוץ את שירותיהן של חברות ניהול נכסים.

רובד נוסף של לקוחות המוצאים לנכון להשתמש בשירותיהם של חברות לניהול נכסים הם גורמים פרטיים אשר בבעלותם בנייני דירות או מקבצי דירות, או לחילופין בנייני משרדים או מרכזים מסחריים שרכשו להשקעה או שעברו בירושה.

מעבר לתחזוקה השוטפת, התחזוקה המונעת ותחזוקת השבר אשר מספקת חברה לניהול נכסים, קיימת שאיפתם של בעלי הנכסים שחברת הניהול תשביח את נכסיהם במטרה להניב תשואה גבוהה יותר ובעתיד היותר רחוק ליהנות ממחירי מכירה גבוהים של הנכס.

ניתן לחלק באופן גס את שירותיה של חברת ניהול נכסים לשלושה שירותים מרכזיים:

ניהול תפעולי

הכולל ניהול אחזקה שוטפת, תחזוקה מונעת ותחזוקת שבר לכלל המערכות, המתקנים והשטחים הציבוריים. חברת ניהול מקצועית תבנה תכנית עבודה שנתית אשר תכלול בתוכה את תקציב הפרויקט. כמו כן, במסגרת ניהול הפרויקט גובה חברת הניהול את דמי האחזקה והניהול, גובה את הערבויות ומנהלת את חידושן, ממציאה חשבוניות וקבלות בהתאם, מפקחת על עבודתם של קבלני המשנה, מנהלת באמצעות מערכת מחשוב את התקלות השונות תוך תיעודן ואופן טיפולן. בנוסף מנהלת חברה לניהול נכסים את הביטוחים של המבנה והמערכות המשותפות ומקיימת ישיבות שוטפות עם הבעלים לצורך עדכונם.

ניהול מסחרי (ניהול השכרות)

קיימים סוגים שונים של נכסים. שאיפתם של בעלי הנכסים היא לנכסים AAA המתאפיינים במבנים יוקרתיים וחדשים, שוכרים גדולים ויציבים בעלי חוסן כלכלי וכן חוזים ארוכי טווח. חלק מחברות ניהול הנכסים מציעות כיום במסגרת שירותיהם, לצד שירותי ניהול השכרות, גם שירותי שיווק עוד בשלב הבנייה.

קיימים צוותים העמלים על איתור שוכרים תוך שימוש במגוון ערוצי שיווק. שוכרים אשר הביעו רצון לשכור נכס, יעברו במסגרת חברת הניהול בדיקה כלכלית יסודית באמצעות מערכות מידע מתקדמות, וכן יידרשו לערבויות ובטחונות לצורך הבטחת תשלום שכר הדירה. בהמשך, תטפל חברת הניהול גם בעריכת חוזה השכירות, החתמתו ע"י השוכרים והבעלים, חידוש חוזים, גביית שכר דירה והערבויות, הנהלת חשבונות, עריכת דוחות מבוקרים, ניהול הערבויות והביטוחים ועוד. למעשה, חברות הניהול כיום משמשות כנאמנות של בעלי הנכסים אשר בשמם הם פועלים.

ניהול משפטי

חברות הניהול אמונות בין היתר על ניסוח הסכמי שכירות, הסכמי ניהול והנספחים הנדרשים. הן אלו המנהלות מו"מ מול השוכרים הפוטנציאלים או הרוכשים הפוטנציאלים, הן פועלות בשמם של בעלי הנכסים מול הרשויות השונות, וממציאות פטור על נכס ריק, מעבירות את החשבונות השונים על שמם של השוכרים, מגישות התנגדויות לתוכניות בניין עיר חדשות העלולות לפגוע בנכסים השונים של אותם בעלי נכסים ועוד.

חברות הניהול מגישות לעיתים בשם בעלי הנכסים עררים ותביעות נגד העיריות בגין אי פינוי אשפה, גביית ארנונה שלא על פי דין ולא בהתאם לשטחי הפרויקטים ועוד.
הניהול המשפטי של חברות הניהול כולל בין היתר הגשת תביעות פינוי בגין שוכר שאינו משלם שכר דירה, דמי אחזקה וניהול, בגין הפרה יסודית של הסכם שכירות כמו גם מכירת מוצרים שנמצאים בבלעדיות של שוכר אחר, הוצאת סחורה אל מחוץ לחנות ועוד.

ניתן לראות שסך השירותים המוענקים על ידי חברה לניהול נכסים מהווה למעשה יתרון בולט של ניהול נכס מניב באמצעות חברת ניהול. לבעלי נכסים רבים הוצאות רבות המשולמות בנפרד – לעורכי דין, רואה חשבון, ליועצים וכדומה, בעוד טיפול מרוכז של חברה לניהול נכסים המציעה מגוון שירותים תחת קורת גג אחת עשויה לצמצם עלויות באופן ניכר, וזאת בטרם לקחנו בחשבון את יכולתה של החברה בהנעת מהלכים העשויים להשביח את הנכס ולמקסם את ההכנסות והרווחים ממנו.

אם ברשותכם נכס מניב ואתם עדיין לא בטוחים שנכון לכם לנהלו באמצעות חברת ניהול – צרו עמנו קשר ונתאם פגישה בנושא.

שיתוף ב facebook
שיתוף בפייסבוק
שיתוף ב twitter
שיתוף בטוויטר
שיתוף ב linkedin
שיתוף בנלינקאדין
שיתוף ב whatsapp
שיתוף בוואטסאפ
שיתוף ב email
שיתוף בבמייל
ניהול נכסים - אותיות לדוגמה
מאמרים שיכולים לעניין אותך
דילוג לתוכן