השתתפויות בנכסים REP

השקעות בנדל"ן מניב בארץ ובחו"ל

נדל"ן מניב: העלייה בביקושים משפיעה על שוק הנדל"ן המניב המקומי ומייצרת אלטרנטיבות השקעה לנדל"ן מניב באזורי ביקוש

השקעות בנדל"ן מסחרי בפריפריה

עולם ההשקעות מתאפיין בהשקעות נד"לניות, השקעות בשוק ההון ועוד. לאור העדר אלטרנטיבות ראויות בשוק ההון, ניתן לראות מגמה של השקעות בנדל"ן מניב.
עולם הנדל"ן המניב סובל ממחסור בקרקעות באזורי ביקוש, המתאפיינות במחירי מכירה גבוהים מאוד ותשואות נמוכות. לאור זאת, ניתן לראות יותר ויותר משקיעים הפונים להשקעה בנדל"ן מניב באזורי הפריפריה.

למה זה בעצם קורה?

קרקע היא משאב במחסור. שטחים מסחריים באזורי הביקוש הולכים ומצטמצמים או משווקים במחירים מאוד גבוהים, מה שמנתב את המשקיעים לפריפריה. גם אם משקיעים מאתרים עסקה באזורי ביקוש, התשואה שמהווה גורם מרכזי בהחלטה, תהיה לרוב נמוכה ביחס למקובל בעבר באותם אזורים ונמוכה בהשוואה לאזורים מרוחקים יותר. לדוגמא, אם בעבר ניתן היה לרכוש נכס מניב בתל אביב ולקבל עליו תשואה של 7% – 8%, הרי שכיום על אותו הנכס בתל אביב נקבל תשואה נמוכה יותר של בין 5% – 6% בשל עליית מחירי הרכישה החדה.
לעומת זאת, בפריפריה עדיין קיימים אזורים בהם נמכרים נכסים מניבים במחירים סבירים המאפשרים לקבל עליהם תשואה גבוהה יותר ביחס למרכז.
גם בפריפריה התנועה היא מהמרכז החוצה; תחילה יש עלייה בביקושים במעגלים ראשוניים לתל אביב  בצורה הדרגתית. העלייה בביקושים נעה גם למעגלים רחוקים יותר בפריפריה.
בפריפריה ניתן למצוא נדל"ן מניב, אמנם באיכויות קצת שונות אבל עדיין מניב. רמות המחירים יותר נמוכות בשל מחירי קרקעות נמוכים יחסית, והתשואות עבור הנכס גבוהות יותר מאשר במרכז. התשואה היא תמיד פונקציה של הקרן ולכן כשמחירי הקרקע והנכסים המניבים נמוכים – היחס בין גובה השכירות ובין ההשקעה מאפשרים לקבל תשואה גבוהה יותר.

גופים מוסדיים ומשקיעים גדולים נוטים לאחרונה להגדיל את נתח ההשקעות שלהם בנדל"ן בחו"ל, וזאת לאור היצע נמוך ומיעוט אפשרויות לעסקאות נדל"ן בארץ בהיקפים כספיים של מאות מיליוני שקלים. ניתן לראות כיום יותר ויותר גופים מוסדיים המבקשים להשקיע בנדל"ן מניב בחו"ל, על אף העובדה כי ניתן למצוא בפריפריה עסקאות בתשואות גבוהות. הסיבה לכך נעוצה בעובדה שעסקאות אלה הינן פחות אטרקטיביות שכן הן מתאפיינות ברמת סיכון גבוהה, לאור רמות ביקוש נמוכות ביחס למרכז.
הסיבות הנ"ל מובילות את המשקיעים הגדולים לחפש אחר אפיקי השקעות בחו"ל, ובעיקר בארה"ב, מזרח ומערב אירופה, שם הם יכולים למצוא תשואות אטרקטיביות גם באזורי ביקוש.

השקעות בנדל"ן עסקי בשלב היזמי

בשנים האחרונות, ניתן לראות מגמה לפיה המשקיעים הגדולים והגורמים המוסדיים נכנסים לעסקאות יזמיות כבר בשלבי התכנון. עובדה זאת מהווה עדות למחסור בקרקעות ובעסקאות אטרקטיביות באזורי הביקוש (דוגמא: קב' הראל וקב' מגדל שותפות בפרויקט מגדלי אלון הנבנה בימים אלה).
הגורמים המוסדיים והמשקיעים הגדולים הבינו כי לאור העובדה שניתן לקבל כיום תשואות נמוכות על נכסים מניבים (5% – 6%), אחת הדרכים להגדיל את התשואה של הנכס היא לרכוש את הנכס בשלב מוקדם ביותר, בשלבי התכנון או במהלך הבנייה, כך המשקיעים משלמים מחיר נמוך יותר בתשלום הקרן ומגדילים את התשואה באופן ניכר בהמשך הדרך.

אחרי שבחרתם נכס להשקעה או אם ברשותכם נכס מניב, כדאי לדעת שיש עוד אפשרויות להגדיל את התשואה על הנכס והיא ע"י שכירת שירותיה של חברת ניהול המתמחה בניהול נדל"ן עסקי ונדל"ן מניב. חברת ניהול מנוסה ומקצועית יכולה לשפר את חוזי השכירות, את שיעורי גביית שכר הדירה, את שיעורי התפוסה, ובמקביל עשויה להוזיל את עלויות האחזקה ולמצות את כלל אפשרויות ההשבחה והרווח מהנכס. כל אלו יכולים להוביל לעליה בתשואה ולא פחות חשוב – לראש נקי מדאגות לבעלי הנכס. 

חברת "השתתפויות בנכסים" עוסקת בניהול נדל"ן עסקי בתחום המסחרי והתפעולי. המומחיות והניסיון הרב שצברנו במשך השנים בתחום ניהול הנכסים, מאפשרים לבעלי הנכסים ראש שקט מדאגות לצד שיעורי תשואה גבוהים הנובעים משיעורי תפוסה ארציים הגבוהים מהממוצע ושיעורי גבייה ארציים העומדים של כ – 99%.

שיתוף ב facebook
שיתוף בפייסבוק
שיתוף ב twitter
שיתוף בטוויטר
שיתוף ב linkedin
שיתוף בנלינקאדין
שיתוף ב whatsapp
שיתוף בוואטסאפ
שיתוף ב email
שיתוף בבמייל
בחור מחזיק מפתח של נכס חדשה להשקעה
מאמרים שיכולים לעניין אותך
דילוג לתוכן