השתתפויות בנכסים REP

הדרכים להשבחת נדל"ן עסקי ומסחרי

אם נגדיר את המושג 'השבחת נכסים', נגיע להסבר פשוט – לוקחים נכס קיים שיכול להיות לדוגמא  בניין משרדים או מרכז מסחרי  – ומשדרגים אותו ע"י שיפוץ חיצוני ו/או שיפוץ פנימי של המבנה אשר יכול לכלול בין היתר: שדרוג המערכות האלקטרו מכניות, התשתיות , חיפויים, ריצופים של שטחים ומתקנים משותפים.

מהי השבחת נכסים?

השבחה של נכס יכולה להיות גם ע"י שינויי הייעוד שלו. אם כיום לדוגמא הנכס משמש כמבנה תעשייתי וניתן להפכו לנכס מסחרי אשר מתאים לצורכי הסביבה, בעליו יוכלו ליהנות פעמים רבות מהכנסות שכ"ד גבוהות יותר לאין שיעור ובמקביל מעלייה בשווי הנכס.

יצירת הכנסות נוספות לנכס

יתרה מכך, השבחה של נכס יכולה להיות גם ע"י יצירת הכנסות נוספות לנכס, כגון: פרסום על גבי הנכס, הצבת אנטנות סלולריות, שימוש הגג לטובת גג סולרי המייצר חשמל ועוד.

מכירת חשמל לשוכרים : רכישת חשמל במתח גבוה מחברת חשמל  ומכירתו לדיירים במתח נמוך.  למעשה כיום תיקון 16 לחוק החשמל, מאפשר ליזמים למכור חשמל לא רק לשוכרים אלא גם לרוכשים אשר רכשו שטחים בפרויקט נדל"ן עסקי. רוצה לאמר, ההשבחה לא בהכרח חייבת להיות ע"י שינוי מקצה לקצה או ע"י 'מהפך' קוסמטי או ברמת תשתיות, אלא כל דבר אשר יכול לייצר הכנסות גבוהות יותר ולהניב תשואה גבוהה יותר לבעל הכנס תוך כדי העלאת שוויו / ערכו של הפרויקט.  

ההגדרה של המונח השבחת נכסים היא די פשוטה, אך בפועל השבחה של נכס מצריכה מעורבות של חברת ניהול או כל גורם מקצועי אחר המתמחה בהשבחת נכסים, שכן להשבחת נכסים יש עלויות כספיות גבוהות שאינן מבוטלות כלל וכלל ואשר משפיעות על תשואת הנכס ורמת הכנסותיו.

מה המטרה העיקרית בהשבחת נכסים

המטרה העיקרית בתהליך של השבחת נכסים באה לידי ביטוי בעיקר בהגדלת שווי הנכס, מיקסום הכנסותיו, פוטנציאל השימוש בו ושוויו .

אגב, השבחה של נכס יכולה להיעשות גם ע"י איתור דיירים המדורגים כדיירים / שוכרים ברמה גבוהה ובעלי חוסן כלכלי גבוה יותר עם יכולת תשלומים גבוהה יותר. דיירים אלו נקראים דיירי AAA.

השבחת נכס מסחרי יכולה להיעשות באופן פאסיבי – אתם רוכשים נכס במחיר שוק, אך העתיד צופה שהנכסים באזור יעלו בשל שינויים עתידיים, כגון: שיפור תחבורתי, הקמת קניון גדול בסמוך לפרויקט, תחנות של הרכבת הקלה, נתיבי תנועה חדשים המאפשרים נגישות גבוהה יותר, בניה של אוניברסיטה סמוכה, תמ"א ועוד.

פעולות השבחה ישירות 

המקרה הקלאסי של רווחים מהשבחת הנכס הוא כאשר משפצים ומתאימים אותו לסטנדרטים המקובלים כיום בשוק, למשל:  בנייה בתקני בנייה ירוקה עשויה לאפשר לגבות שכ"ד גבוה יותר כתוצאה מהפחתה בחשבונות החשמל השוטפים, כמו גם לייצר תנאים נאותים יותר כתוצאה מבידוד משופר.

דוגמאות להשבחות נכסים

להלן דוגמאות של פרויקטים אשר הושבחו ע"י חברת השתתפויות בנכסים המתמחה בניהול נכסים מניבים, ניהול השכרות, ניהול אחזקה השבחת נכסים ועוד:

 'השתתפויות בנכסים' ניהלה מרכז מסחרי ברחובות וייעצה לבעלים לשפץ את הנכס ולהתאימו לסטנדרטים החדשים של העידן המודרני. לאור המלצת החברה, המתחם שופץ, כתוצאה מכך שונה התמהיל המסחרי לאור ביקושים חדשים (שנוצרו מתוצאה ישירה של השיפוץ) ע"י רשתות מסחריות מובילות. לאור זאת, שולש גובה שכר הדירה. לימים, היזמים החליטו לבצע אקזיט ומכרו את הנכס בשווי גבוה מאוד.  

דוגמה נוספת הינה מרכז מסחרי 'רסקו סנטר' בקרית שמונה: 'השתתפויות בנכסים' תכננה ובצעה השבחה של חזית המרכז, המבואות והגינות הציבוריות, דבר שהביא לעלייה חדה בגובה שכר הדירה ועליה חדה בשיעור אכלוסו של הפרויקט.

ניהול שוטף תקין וברמה גבוהה יכול גם הוא להשביח את הנכס – ניהול ותחזוקה מקצועית ואיכותית של הנכס ישפיעו על הנראות והאסתטיות של הפרויקט ועל חווית המבקרים בו. ניהול תקין יכול לכלול בין היתר : ניקיון, טיפוח,  ריח טוב במבנה ובמתקניו, צמחייה עשירה, תפקוד שוטף ותקין של מערכות המבנה. כל אלה ועוד משפיעים על המיתוג של הנכס וחווית המבקרים והדיירים .

מעוניינים להתייעץ לגבי השבחת נכס? נציגי 'השתתפויות בנכסים' כאן בשבילכם! לייעוץ מקצועי פנו אלינו עוד היום ללא כל התחייבות בטלפון: 077-6656767

שיתוף ב facebook
שיתוף בפייסבוק
שיתוף ב twitter
שיתוף בטוויטר
שיתוף ב linkedin
שיתוף בנלינקאדין
שיתוף ב whatsapp
שיתוף בוואטסאפ
שיתוף ב email
שיתוף בבמייל
מאמרים שיכולים לעניין אותך
דילוג לתוכן